Labrador – fazy wzrostu

Labrador - fazy wzrostu

W ciągu swojego długiego życia labradory przechodzą różne fazy wzrostu. Czy to ze względu na genetykę, czy też szybkość osiągania dojrzałości płciowej, każdy labrador rozwija się inaczej. Labradory będą rosły normalnie, ale nie należy się spodziewać ekstremalnych zmian wagi czy innych problemów zdrowotnych. Należy pamiętać, że Labradory wymagają stymulacji oraz aktywności umysłowej i fizycznej. W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek, czego możesz oczekiwać od swojego labradora na różnych etapach rozwoju.

Labradory osiągają wiek 18 miesięcy

Labradory osiągają dojrzałość płciową i fizyczną około 6-9 miesiąca życia. Niektóre Labradory osiągają pełne rozmiary jeszcze przed ukończeniem drugiego roku życia. Osiągnięcie pełnej dojrzałości psychicznej zajmie Twojemu labradorowi od dwóch do czterech lat. Do piątego roku życia Twój labrador powinien być dobrze wychowany, spokojny i radosny. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak dbać o rozwój swojego labradora.

Chociaż Labradory są generalnie przyjazne i lojalne wobec swoich właścicieli, mogą być destrukcyjne, jeśli pozostawimy je bez nadzoru. Jeżeli nie poświęcisz dużo czasu na nauczenie Laba właściwego zachowania, może on stać się niszczycielskim gryzipiórkiem. Jeżeli nie zostanie dobrze wyszkolony, labrador może gryźć meble, ludzi i zabawki. Są to silne psy, które wymagają wczesnego szkolenia. Potrzebują stałej opieki, aby nauczyć się, jak zachowywać się w pobliżu dzieci.

Zaczynają się uspokajać

Niektóre labradory uspokajają się z wiekiem, inne są zawsze nerwowe. Dzieje się tak dlatego, że rosną i rozwijają się, wciąż szukając wskazówek od swoich właścicieli. Aby pomóc szczeniakowi w nauce uspokajania się, ustal zasady i strukturę postępowania z rosnącym psem. Pomoże Ci to kontrolować zachowanie Twojego Labradora w miarę jego dojrzewania. Dowiedz się, jak radzić sobie z wysokim poziomem energii u tego szczeniaka i uniknąć nieporozumień.

Po pierwsze musisz zdawać sobie sprawę z tego, że Twój labrador może być nadmiernie podekscytowany nowymi doświadczeniami i jest to całkowicie normalne. Jeśli Twój szczeniak zacznie zachowywać się szaleńczo i awanturniczo, nagradzaj go za spokojne zachowanie, zamiast karać za wybryki. Dobra wiadomość jest taka, że z wiekiem takie wybuchy będą coraz rzadsze. Ostatecznie jest to faza w rozwoju labradora, a poziom energii w końcu spadnie.

Rozwija się u nich dysplazja stawów biodrowych

Jeżeli u psów rasy labrador w fazie wzrostu rozwinie się dysplazja stawu biodrowego, rozwiązaniem jest całkowita wymiana stawu biodrowego (THR). Zabieg ten polega na usunięciu wadliwego stawu i zastąpieniu go implantem chirurgicznym. Stosowany jest implant metalowy lub plastikowy. Wskaźnik powodzenia tego zabiegu jest wysoki i wiele psów wraca do zdrowia po operacji. Zabieg ten jest najbardziej skuteczny w przypadku psów w wieku powyżej 10 miesięcy i ważących od 40 do 60 kg.

Szczeniak z dysplazją stawu biodrowego nie będzie się bawił jak normalny szczeniak. Zamiast tego po zabawie będzie długo spał. Ze względu na nadmiernie rozwiniętą klatkę piersiową pies przesuwa ciężar ciała do przodu, aby zrekompensować niedostatecznie rozwinięte tylne ćwiartki ciała. Pies z dysplazją stawów biodrowych może mieć chód typu „bunny-hop”. Psy z łagodną dysplazją stawów biodrowych mogą być leczone niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Pies może również skorzystać z programu odchudzania, aby zmniejszyć obciążenie stawów.

Z pewnością cię zainteresuje:  Wady i zalety labradora

Mają krótsze nogi

Jeśli Twój Labrador ma krótsze przednie łapy niż tylne, możesz być zaniepokojony. Stan ten nie jest niebezpieczny, ale może prowadzić do problemów w późniejszym okresie. Krótsze przednie łapy mogą nie stanowić problemu dla Twojego psa do około drugiego roku życia, kiedy to tylne łapy będą dłuższe niż przednie. Pomimo krótkich tylnych łap pies może zachowywać się normalnie i być ogólnie zdrowy. Jeżeli jednak Twój labrador odczuwa ból, należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.

W fazach wzrostu nogi Labradorów są naturalnie krótsze niż u innych ras. Niektóre linie labradorów są bardzo szybkie i atletyczne, a rasa ta znana jest również z tego, że jest hałaśliwa. Ważne jest wczesne rozpoczęcie szkolenia w zakresie chodzenia na smyczy, aby pies nie ciągnął na niej, kiedy będzie już w pełni sił. Labradory są również bardziej aktywne niż inne psy i uwielbiają godzinami bawić się z Tobą w aportowanie!

Staje się bardziej krępy

W młodości szczenięta labradorów osiągają około połowy idealnej wagi dorosłego psa przed ukończeniem 18 tygodni. Dojrzewają do około 9 miesiąca życia, a większość z nich kończy już rozwój szkieletu. Labradory przechodzą przez różne fazy wzrostu, takie jak okres noworodkowy, młodzieńczy, dorastania i dorosłości. Każda faza charakteryzuje się innym rozwojem szkieletowym i inną wagą. Labradory rosną szybko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia. Jednak w środkowej i późnej fazie wzrostu następuje znaczne spowolnienie.

Poza zwiększoną wagą w fazach wzrostu, labradory mają również tendencję do rozwijania problemów zdrowotnych. Nadwaga może prowadzić do uszkodzenia stawów, chorób serca i wysokiego ciśnienia krwi. Niewystarczająca ilość ruchu może powodować problemy ze stawami, nadpobudliwość i wiele innych problemów zdrowotnych. Chociaż labradory są zazwyczaj aktywne i potrzebują dużo ruchu, brak aktywności fizycznej może prowadzić do otyłości u Twojego zwierzęcia.

Mają dłuższe nogi

To normalne, że w fazie wzrostu Labradory mają dłuższe tylne nogi niż przednie. Jest to normalne, ponieważ Labradory uwielbiają się bawić, pływać i biegać, dlatego ich nogi są bardzo mocne i wytrzymałe. Chociaż Labradory mają dłuższe tylne łapy, nie powinno to być powodem do niepokoju, chyba że Twój pies wykazuje objawy bólowe. Jeśli jednak tak się dzieje, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu ustalenia, czy pies ma problem.

Labradory zostały pierwotnie wyhodowane jako towarzysze polowań na kaczki, ale dzięki ich doskonałym zdolnościom aportowania w wodzie zostały wyselekcjonowane ze względu na ich wodne umiejętności. Mają silny instynkt łowiecki i służyły jako partnerzy w polowaniu na kaczki przy każdej pogodzie. Obecnie labradory są popularne jako zwierzęta domowe i doskonale sprawdzają się w roli pupili rodzinnych. Labradory wymagają jednak wczesnego szkolenia. Labradory mogą być niszczycielskie, jeśli nie są odpowiednio socjalizowane.

Równie ciekawe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Labrador - ciekawostki

Labrador – ciekawostki

Next Post
Charakter labradora

Charakter labradora

Related Posts