Którą rasę wybrać – labrador czy pudel?

Którą rasę wybrać labrador czy pudel

Labrador czy pudel? Oba psy są bardzo podobne pod względem osobowości i stały się doskonałymi zwierzętami rodzinnymi. Istnieją jednak pewne zasadnicze różnice między tymi dwiema rasami, które należy rozważyć przed wyborem jednej z nich. Labradoodle są mniejsze i bardziej wysportowane, podczas gdy pudle są niesportowe i hipoalergiczne. Jeśli szukasz idealnego psa dla swojej rodziny, rozważ zalety i wady obu ras.

Krzyżowanie ras jest preferowane

Mimo że oba psy są cenione za swoje zdolności łowieckie, istnieją pewne problemy zdrowotne, które należy rozwiązać przed dokonaniem krzyżowania. Problemy zdrowotne często występujące u pudli to dysplazja łokci i dysplazja stawów biodrowych. Labradoodle dziedziczą te problemy od obojga rodziców. Labradoodle są bardziej podatne na PRA i wieloogniskową dysplazję siatkówki.

Labradoodle są hipoalergiczne

Mimo że wiele psów jest hipoalergicznych, Labradoodle nie są jedyną rasą, która się linieje. Ich całkowita długość życia wynosi od 12 do 14 lat, w zależności od rasy i stanu zdrowia. Psy te nie zrzucają zbyt wiele, ale wymagają regularnej pielęgnacji, aby ich sierść była gładka i lśniąca. Chociaż mają bardzo mało podszerstka, mogą tworzyć maty z martwego włosa, jeśli nie są regularnie pielęgnowane.

Labradory są wysportowane

Usposobienie psa rasy labrador jest określane przez AKC jako „otwarte, trakcyjne i miłe”. Rasa ta jest na ogół dobrze nastawiona do dzieci i innych zwierząt i ma dobrą reputację jako wierny towarzysz. Niektóre linie labradorów są niezwykle atletyczne, inne zaś wolniejsze. Pomimo swojej atletyczności labradory są również cięższe niż inne psy tej wielkości. Rasa ta jest podatna na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych, co może prowadzić do bólu stawów.

Z pewnością cię zainteresuje:  Jakie są fundacje labradora?

Labradory nie są sportowcami

Oprócz tego, że są bardzo popularnymi psami do towarzystwa, labradory są doskonałymi psami pracującymi. Współpracują z policją i wojskiem, pełnią rolę psów służbowych na lotniskach i świetnie sprawdzają się w wywąchiwaniu narkotyków. Są również bardzo popularne w Wielkiej Brytanii, gdzie chętnie wykorzystywane są przez myśliwych jako psy do pracy z bronią. Inne pozasportowe zastosowania labradorów to psy służbowe i psy przewodnicy. Ich temperament sprawia, że są doskonałymi towarzyszami dla każdego, kto chce spędzać czas z psem.

Problemy zdrowotne

Mimo że zarówno Labrador, jak i Pudel są wspaniałymi towarzyszami, mają pewne problemy zdrowotne. Labradoodle cierpią na dysplazję stawów biodrowych, która prowadzi do osłabienia stawów biodrowych i kulawizny. Schorzenia te są powszechne u obu ras, a ponadto mają podłoże genetyczne. Aby zapobiec rozwojowi tych problemów, szukaj etycznych hodowców. Oto niektóre z najczęstszych problemów zdrowotnych występujących u obu ras.

Długość życia

Istnieją różnice w długości życia Labradora i Pudla. Podczas gdy większość labradorów żyje około 10 lat, najstarszy miał 27 lat. Długość życia psa zależy w dużej mierze od genetyki, pielęgnacji i innych czynników. Labradory mają tendencję do krótszego życia, jeśli mają nadwagę. Zbilansowana dieta jest ważnym elementem przedłużenia życia labradora.

Cena

Szukając labradora lub pudla, pamiętaj, że cena psa nie kończy się w momencie, gdy bierzesz go do domu. Amerykański Związek Kynologiczny klasyfikuje pudle w trzech rozmiarach: Miniaturowe, Standardowe i Toy. Na przykład pudle toy kosztują zwykle więcej niż pudle standard. Cena czystej krwi pudla toy jest o prawie 500 dolarów wyższa niż cena pudla standardowego.

Równie ciekawe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Którą rasę wybrać - labrador czy cocker spaniel?

Którą rasę wybrać – labrador czy cocker spaniel?

Next Post
Którą rasę wybrać labrador rottweiler

Którą rasę wybrać – labrador, czy rottweiler?

Related Posts