W jakich kolorach występuje labrador

W jakich kolorach występuje labrador

Jakie kolory występują u labradorów?
Aby określić kolor swojego psa, musisz wiedzieć, jakiej rasy labradora poszukujesz. Istnieje wiele różnych kolorów labradorów. Chociaż czarny jest oryginalnym i typowym kolorem tej rasy, istnieje również wiele innych kolorów, spośród których możesz wybierać. Należą do nich: czekoladowy, żółty i srebrny. Oto najczęściej spotykane kolory labradorów. Ponadto warto wiedzieć, że białe labradory to tak naprawdę żółte labradory.

Mamy przyjemność przedstawić artykuł przygotowany w porozumieniu z

Czarny jest oryginalnym, archetypowym kolorem labradora

Chociaż czekoladowe i brązowe labradory są również popularnymi kolorami, czarny jest kolorem dominującym. Do początku XIX wieku te dwa kolory były jedynymi akceptowanymi. Te, które urodziły się w innych kolorach, były często poddawane eutanazji. Umaszczenie labradorów zależy od pigmentu zwanego eumelaniną, który jest wytwarzany przez gen o nazwie B. W DNA psa locus B decyduje o tym, czy kolor umaszczenia jest dominujący czy recesywny.

Chociaż żółte i czarne umaszczenie Labradorów pochodzi od tego samego genu, geny warunkujące je są zlokalizowane w różnych miejscach. Na przykład Labradory czarne i czekoladowe mają gen eeBB. Szczenięta czarnych labradorów mają gen eeBB, podczas gdy czekoladowe i żółte labradory mają gen eebb. Badania genetyczne wykazały, że oba geny e mogą się wzajemnie maskować, dlatego żółte i czekoladowe labradory są zawsze czekoladowe i czarne.

Czekolada jest drugim najrzadszym kolorem

Najrzadszym kolorem labradora jest umaszczenie czekoladowe, które jest bardziej rzadkie niż jego niebiesko-biały odpowiednik. Ponadto niektóre psy mają wzór Merle, który nie występuje u innych ras labradorów. Psy te mają jeden lub dwa geny recesywne, które powodują, że ich umaszczenie jest czekoladowe. W niektórych przypadkach kolor ten znany jest również jako szampański. Istnieje wiele różnych odmian tego koloru, dlatego należy pamiętać, że nie jest to jedyny kolor.

Choć najczęściej spotykanym kolorem podstawowym labradorów są czarne labradory, dostępne są również psy czekoladowe. Mogą one mieć małą białą plamkę na klatce piersiowej, a niektóre mają rzadkie białe włosy między poduszkami łap i palcami. Dojrzały czarny labrador może mieć również pomarańczowy lub czerwony odcień skóry. Nazywa się to „odlewaniem” i może wystąpić podczas zrzucania sierści lub w wyniku długotrwałego wystawienia na słońce. Labradory czekoladowe mogą mieć również czekoladowe umaszczenie, przypominające płowe.

Z pewnością cię zainteresuje:  Dlaczego labrador wyje?

Żółty jest trzecim najrzadszym kolorem

O kolorze sierści Labradorów decyduje ich genetyka. Cecha ta ma dwa małe geny dd. Jeśli dwa czarne labradory połączą się w pary, ich szczenięta będą w połowie brązowe. To samo dotyczy czekoladowych labradorów, które mają jeden mały gen b i pół żółte. Takie szczenięta nie są tak powszechne jak czarne laby, dlatego nie były tak pożądane. Dlatego żółte labradory były usypiane już w młodym wieku.

Najbardziej rozpowszechnionym kolorem labradora jest czarny. Żółte labradory są nieco rzadsze niż czekoladowe. Czekoladowe labradory są bardziej podatne na alergie i zapaści wywołane wysiłkiem fizycznym. Trzecim najrzadszym kolorem labradora jest żółty, który jest rozcieńczony od czarnego. Żółte labradory mają inny skład genetyczny niż czarne, co skutkuje rozcieńczonym żółtym umaszczeniem. Gen koloru żółtego jest recesywny w porównaniu z genami czarnych labradorów, dlatego należy pamiętać, że genetyka żółtego labradora różni się od genetyki czarnego labradora.

Srebrny jest najrzadszy

Umaszczenie labradora jest mieszanką kolorów, a w rasie tej występują dwa typy: czarny i srebrny. Podczas gdy czarne i czekoladowe labki mają standard uznany przez AKC, srebrne labradory są zupełnie inną rasą. Labrador srebrny, czyli „srebrny labrador”, ma wyjątkowe umaszczenie, które pochodzi od genu zwanego genem D. Gen ten występuje u wszystkich standardowych labradorów i działa jak przełącznik między pełnym a rozcieńczonym kolorem. Wszystkie kolory sierści labradorów pochodzą z genu D. Duży gen D daje pełny kolor, a mały gen D sprawia, że kolor sierści jest bardziej rozcieńczony.

Labrador srebrny jest najrzadszym kolorem labradora. Jest to rzadko spotykane umaszczenie, ponieważ wykazano, że tylko niektóre cechy genetyczne mogą je powodować. Gen rozcieńczenia jest recesywny i często jest objęty genami dla umaszczenia czekoladowego. Biały labrador nie jest uważany za „rzadkiego” w żadnym znaczeniu tego słowa, ale wygląda jak najjaśniejszy żółty labrador.

Równie ciekawe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Labrador - adopcja

Labrador – adopcja

Next Post
Wychowanie labradora w domu

Wychowanie labradora w domu

Related Posts