Labrador hodowla

Labrador hodowla

Hodowla labradorów – ważne pytania, na które należy odpowiedzieć przed przystąpieniem do hodowli
Niezależnie od tego, czy masz szczerą pasję do labradorów, czy też rozważasz hodowlę labradorów dla zabawy, musisz odpowiedzieć sobie na poniższe pytania zanim przystąpisz do działania. Jak w przypadku każdej rasy, hodowla jest skomplikowanym i kosztownym procesem. Jeżeli nie masz doświadczenia w hodowli psów, zalecamy, abyś udał się po pomoc do renomowanej hodowli. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zacząć. Oprócz tych pytań ważne jest, abyś wziął pod uwagę zdrowie obu potencjalnych członków miotu.

Umaszczenie

Pierwotnie Labradory były czekoladowe, żółte, rude lub kremowe. Obecnie dostępne są również w kolorze srebrnym, ale kolory te nie są uznawane przez żaden wzorzec rasy. Chociaż kolor ten jest hodowany w celu zaspokojenia potrzeb rynku, nie oznacza to, że jest on lepszy od innych kolorów. Hodowcy często hodują psy o określonym umaszczeniu, aby osiągnąć zysk, ale nie istnieje żaden oficjalny wzorzec dla tego koloru.

Różni hodowcy stworzyli możliwość rozmnażania Labradorów o srebrnym umaszczeniu. Kolor srebrny pojawia się później w tabeli genetycznej niż inne kolory. Niektórzy uważają, że istnieje prawdopodobieństwo, iż srebrny labrador pochodzi od innej rasy, podczas gdy inni twierdzą, że jest to bardzo mało prawdopodobne. Kontrowersje pojawiają się, gdy ludzie upierają się, że niespokrewniona rasa weszła w skład linii krwi Labradora. Niezależnie od tego, labradory zawsze były doskonałym wyborem dla rodzin, a dotyczy to również koloru srebrnego.

Zdjęcia rentgenowskie

Etyczni hodowcy regularnie wykonują zdjęcia rentgenowskie swojego materiału hodowlanego, upewniając się, że używają zdrowych psów z prawidłowym obrazem RTG. Standardy w tym zakresie różnią się w zależności od kraju, ale w USA i Kanadzie stosuje się certyfikat Orthopedic Foundation for Animals (OFA). Badania molekularne – W przypadku labradorów dostępna jest nowa metoda badań genetycznych, która pozwala na identyfikację niepożądanych cech, a także pochodzenia psa. Metoda ta nie ma na celu wywołania publicznej debaty, ale raczej reagowanie na rozwój rasy.

Z pewnością cię zainteresuje:  Karma dla psa labrador

Dysplazja stawów biodrowych

Właściwa opieka nad szczeniętami rasy Labrador znacznie zmniejszyła częstość występowania i nasilenie dysplazji stawów biodrowych. Ważne jest również utrzymywanie labradorów w dobrej kondycji fizycznej i odpowiedniej wadze, szczególnie w miarę ich starzenia się. Nadwaga jest również problemem w niektórych liniach. Pływanie i rzucanie piłką na podwórku to dwa doskonałe ćwiczenia dla labradorów. Nawet zwykły jogging lub spacer po okolicy może pomóc im w utrzymaniu dobrej kondycji i zdrowia.

Cykl rui u samicy

Samiec będzie przyciągał uwagę samicy, ale ona nie zaakceptuje go w okresie rui. Samice labradorów przechodzą ruję dwa razy do roku, ale jeśli nie zostały zapłodnione podczas cyklu rui, nie dojdzie do zapłodnienia. Suki przechodzą ruję pomiędzy szóstym a ósmym miesiącem życia i powinny się kryć pomiędzy tymi dwoma okresami. Podczas cyklu rui samica Labradora ma ruję przez około dziewięć dni.

Zdrowie

Kolor sierści rasy Labrador może również decydować o tym, czy pies jest zdrowy czy niezdrowy. Labradory są zdrową rasą, ale mogą również cierpieć z powodu chorób genetycznych. Szanujący się hodowca będzie jednak unikał hodowania psa z mutacją genów, która może prowadzić do tego schorzenia. Chociaż labradory są na ogół zdrowymi i aktywnymi psami, mogą również cierpieć na wady genetyczne. Wybór renomowanego hodowcy z certyfikatem weterynaryjnym może zapobiec rozprzestrzenianiu się problemów genetycznych, które są częste u labków.

Równie ciekawe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Długość życia i sposoby na przedłużenie labradora

Długość życia i sposoby na przedłużenie labradora

Next Post
Jak wygląda labrador

Jak wygląda labrador

Related Posts