Labrador czekoladowy – opis rasy

Labrador czekoladowy - opis rasy

Prezentowany materiał jest efektem współpracy z hodowlaconsensus.pl

Pod względem umaszczenia Labrador czekoladowy jest bardzo podobny do standardowego brązowego. To ubarwienie może pochodzić zarówno z pierwotnego pochodzenia rasy, jak i z kilku różnych linii krwi. Kolor czekoladowy jest najbardziej popularny wśród tej rasy, ale możliwe jest również występowanie koloru srebrnego. Chociaż naukowcy nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób powstał ten gen, ma on wpływ na kolor sierści psów. Są one również bardziej podatne na wyczerpanie cieplne, ale poza tym są bardzo podobne do innych labradorów.

Brązowy kolor sierści czekoladowego labradora jest genem recesywnym i nie ma nic wspólnego z inteligencją. Labradory mają doskonałe zdolności do wyszukiwania, ale czasami nie przynoszą rzeczy z powrotem natychmiast. Jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych labradorów czekoladowych są infekcje uszu. Częstsze występowanie tych infekcji prowadzi do reakcji zapalnych w skórze, co skraca życie psa. Na szczęście kolor ten nie jest bezpośrednio związany z inteligencją czy długowiecznością.

Umaszczenie czekoladowego labradora może mieć wpływ na jego temperament, ale nie jest to prawdą we wszystkich przypadkach. Niektóre Labradory są mało energiczne i spokojne, podczas gdy inne są bardzo energiczne i swawolne. Niezależnie od tego, każdy labrador jest wierny swojemu panu i zawsze pozostanie mu wierny. Na przykład prezydent Bill Clinton, kiedy pracował w Białym Domu, miał czekoladowego labradora o imieniu Buddy. Po zakończeniu urzędowania adoptował labradora czekoladowego o imieniu Seamus.

Kolor sierści czekoladowego labradora jest różny u szczeniąt i dorosłych psów. Niektóre czekoladowe labradory mogą jednak uzyskać brązowe umaszczenie, jeśli są hodowane z innym czarnym labradorem. Takie psy często mają te same ogólne cechy, choć w zależności od partnera mogą być bardziej blade. Można uzyskać brązowego labradora, jeśli dwa czarne psy są nosicielami brązowego genu. Genetyka decydująca o kolorze sierści jest bardzo złożona i warto wziąć to pod uwagę, wybierając czekoladowego labradora do swojego domu.

Z pewnością cię zainteresuje:  Labrador - adopcja

Kolor czekoladowy nie jest sam w sobie cechą pożądaną. Dawniej był on postrzegany przez społeczeństwo jako niepożądany i był usuwany zaraz po urodzeniu. Ostatnie badania wykazały jednak, że w porównaniu z czarnymi i żółtymi labradorami nie zwiększa on szans na zachorowanie lub zachorowanie na choroby nerek. Mimo to czekoladowe labradory cieszą się coraz większą popularnością wśród miłośników psów. I to nie wszystko. Mają też więcej niż tylko sierść.

Choć labrador czekoladowy jest psem towarzyskim, wymaga też ruchu i szkolenia. Jego osobowość sprawia, że jest doskonałym towarzyszem dla dzieci, a niektóre dzieci uczą go nawet bawić się z innymi psami! Pamiętaj jednak, aby wybrać szczeniaka od dobrego hodowcy i upewnić się, że nie jest to młyn szczeniąt ani sklep zoologiczny. Pamiętaj, że hodowcy, którzy zajmują się wyłącznie psami myśliwskimi i wystawowymi, bardzo różnią się od tych, którzy hodują psy do obu celów. O ile ci pierwsi są idealni dla rodziny z dziećmi, o tyle ci drudzy niekoniecznie są najlepsi dla rodziny z małymi dziećmi.

W XX wieku umaszczenie psów rasy labrador było bardzo zróżnicowane. Zanim zostały uznane przez American Kennel Club i Kennel Club w Anglii, uważano je za kolor „wątrobiany”. Po uzyskaniu tego uznania labradory stały się ulubioną rasą Amerykanów. Labrador czekoladowy jest najrzadziej spotykanym kolorem w rasie labradorów i tylko kilka psów na świecie posiada ten nieuchwytny brązowy kolor.

Równie ciekawe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Charakter labradora

Charakter labradora

Next Post
Labrador na dworze do jakiej temperatury?

Labrador na dworze do jakiej temperatury?

Related Posts