Ile labrador może mieć szczeniąt?

Ile labrador może mieć szczeniąt?

Jeśli planujesz hodowlę swojego labradora, możesz się zastanawiać „Ile szczeniąt może mieć labrador?”. Liczba szczeniąt, które może mieć Labrador zależy od kilku czynników, w tym od wielkości psa, rasy i hodowców. Na szczęście odpowiedź na to pytanie nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Poznaj objawy porodu, zdjęcia rentgenowskie i testy ciążowe, a także dowiedz się, jak zapewnić psu zdrowie podczas całego procesu.

Czynniki wpływające na wielkość miotu

Wielkość miotu zależy od wielu czynników. Chociaż rasa psa odgrywa dużą rolę, inne czynniki odgrywają jeszcze większą rolę. Wiek suki i jej stan zdrowia mogą odgrywać ważną rolę w określaniu wielkości miotu. Suki przechodzą przez etapy rozrodcze, kiedy to uwalniają jajeczka gotowe do zapłodnienia. Starsze psy mają zazwyczaj mniej żywotne plemniki, więc mniejsza ich liczba dociera do jajeczek.

Jednym z czynników decydujących o wielkości miotu labradora jest wiek matki. Samice są najbardziej płodne w wieku od dwóch do pięciu miesięcy. Po tym wieku wielkość miotu systematycznie spada. Idealnie byłoby, gdyby samice rozmnażały się co drugi dzień, aby zwiększyć szanse na urodzenie większego miotu. Dzieje się tak dlatego, że szkielet samicy z czasem ulega osłabieniu, a sperma starszego psa jest niewystarczająca do zajścia w ciążę.

Objawy porodu

Ciąża jest naturalnym procesem u psów, a jedną z pierwszych oznak porodu jest niepokój psa. Wynika to z intensywnego nacisku na organy wewnętrzne, ponieważ szczenię przygotowuje się do przyjścia na świat. Psy w ciąży są również ospałe, wykazują oznaki pobudzenia, a nawet mogą stać się agresywne, kiedy się do nich zbliżysz. Nierzadko jednak szczenięta zaczynają produkować mleko jeszcze przed porodem.

Na dwa do trzech dni przed porodem temperatura ciężarnego psa może zacząć spadać. Może to być pierwsza oznaka porodu, dlatego należy zwracać na to uwagę. Innym znakiem ostrzegawczym jest spadek temperatury w odbycie. Gdy zbliża się termin porodu, warto zacząć mierzyć temperaturę w odbycie szczeniaka. Normalna temperatura u psa waha się w granicach 100-102 stopni Fahrenheita, a temperatura niższa od tej wartości jest dobrym znakiem, że dziecko jest w ostatniej fazie porodu.

Z pewnością cię zainteresuje:  Którą rasę wybrać - cavalier king charles spaniel czy labrador?

Rentgenogramy

Zrobienie rentgena w celu ustalenia, ile szczeniąt może mieć pies, nie jest koniecznym elementem przygotowań do wychowania psa. Korzyści płynące z diagnostyki przewyższają ryzyko związane z ekspozycją na promieniowanie, zwłaszcza gdy szczenięta mają już 45 dni. Ponadto narażenie ciężarnych psów na promieniowanie jest stosunkowo niskie, ponieważ przeszły one już większość krytycznych etapów rozwoju. Istnieją jednak pewne obawy dotyczące ryzyka związanego z napromieniowaniem szczeniąt.

Pomimo że badania ultrasonograficzne nie są niezawodnym sposobem na określenie wielkości miotu, mogą być pomocne w określeniu macicy matki. Dobrym pomysłem jest wykonanie badania ultrasonograficznego co najmniej dzień lub dwa przed porodem, aby można było oszacować wielkość miotu. Badanie ultrasonograficzne pozwala także oszacować, ile szczeniąt może mieć pies, a także określić ich ułożenie. Wykonanie badania na dzień lub dwa przed porodem daje największe szanse na identyfikację szczeniąt.

Utrzymanie psa w zdrowiu w czasie ciąży

Chcesz zapewnić swojemu labradorowi jak najlepszy komfort w czasie ciąży. Ponieważ w czasie ciąży temperatura spada o 1 stopień Celsjusza, szczególnie ważne jest zapewnienie psu ciepła i wygody. Zapewnij psu wsparcie emocjonalne i uważnie obserwuj przebieg porodu. Ciąża to emocjonalnie i fizycznie wymagający okres dla Twojego labradora, więc poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą mu pozostać zdrowym i szczęśliwym przez cały okres ciąży. Nie zapomnij też w razie potrzeby skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Po pierwsze, wiedz co powinnaś, a czego nie powinnaś dotykać swojej Labradorki w czasie ciąży. Może ona nie lubić być dotykana i będzie wydawać się senna. Będzie też piła więcej wody i częściej oddawała mocz. Nastrój jest również kolejnym znakiem, że Twój pies jest w ciąży. Ciężarne labradory przechodzą przez trzy trymestry, z których każdy trwa 21 dni. Ważne jest również, aby uważnie obserwować temperaturę psa i używać budki lęgowej, aby zapewnić psu ciepło.

Równie ciekawe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Jak nauczyć posłuszeństwa labradora?

Jak nauczyć posłuszeństwa labradora?

Next Post
Czy labradorowi wypadają zęby?

Czy labradorowi wypadają zęby?

Related Posts