Szczenie labradora

Szczenie labradora

Jeśli właśnie dostałeś nowego szczeniaka rasy labrador, możesz się zastanawiać, czego się spodziewać. W tym artykule omówimy niektóre z najczęstszych problemów zdrowotnych psów rasy Labrador Retriever, a także długość ich życia. Opowiemy także o tym, jakich hodowców należy unikać. Zanim jednak kupisz swojego nowego szczeniaka, powinieneś być przygotowany na podjęcie kilku trudnych decyzji. Niniejszy artykuł nie zastępuje porady weterynaryjnej.

Labrador Retriever to jedna z najpopularniejszych ras psów. Rasa ta ma wielu psich kuzynów, ale żaden z nich nie jest bardziej popularny niż labrador. Jeśli szukasz szczeniaka rasy labrador, musisz pamiętać o kilku rzeczach. Będziesz musiał płacić za karmę przez cały okres życia szczeniaka, a także za mikrochipy, szczepienia i wizyty u weterynarza. Wychowanie szczeniąt labradorów może być kosztowne, więc upewnij się, że masz czas i miejsce, aby zapewnić im szczęśliwe otoczenie.

Choć labradory znane są ze swojego spokojnego usposobienia, potrzebują ruchu i codziennej zabawy. Jeśli nie będą regularnie ćwiczyć, istnieje ryzyko, że będą miały nadwagę lub problemy behawioralne. Labradory potrzebują co najmniej dwóch godzin ćwiczeń dziennie, w tym energicznego spaceru rano i półgodzinnego joggingu przed snem. Bez odpowiedniej ilości ruchu u labradorów mogą rozwinąć się niszczycielskie nawyki gryzienia i inne destrukcyjne zachowania.

Problemy zdrowotne

Szczenięta labradorów często mają problemy zdrowotne, które wpływają na ich rozwój. Są one na przykład podatne na zapaść wysiłkową (EIC), czyli stan, w którym młody, zdrowy labrador zapada się podczas ćwiczeń. Osłabienie i zapaść trwają kilka minut, a Labrador może również doznać udaru cieplnego. Do czasu wynalezienia lekarstwa, EIC należy leczyć poprzez ograniczenie aktywności fizycznej. Dostępne są testy genetyczne dla psów, a badania genetyczne pozwolą Ci uniknąć narażenia szczeniaka na ten problem.

Poza wysiłkiem fizycznym Labradory mogą cierpieć z powodu chorób serca. Ten rodzaj choroby występuje najczęściej u starszych psów, ale nawet zdrowe labradory są na nią podatne. Aby zmniejszyć ryzyko rozwoju tej choroby u Twojego szczeniaka, podawaj mu zdrową karmę, pij dużo wody i zapewnij dużo ruchu. Objawy choroby serca obejmują kaszel, utratę apetytu, obrzęk brzucha i problemy z oddychaniem. Utrata wagi również może wskazywać na chorobę serca.

Oczekiwana długość życia

Średnia długość życia labradora jest nieco krótsza niż innych psów i krótsza niż długość życia wielorybów. Naukowcy nie są pewni, dlaczego tak się dzieje. Jedna z teorii głosi, że duże psy żyją krócej niż mniejsze, co przypisuje się selekcji rasy pod kątem dużych rozmiarów. Istnieje jednak wiele innych czynników, takich jak dieta, które również mogą mieć wpływ na długość życia labradora.

Z pewnością cię zainteresuje:  Labrador wady umaszczenia

Niektóre choroby dotykają Labradory i czasami nie udaje się ich wyleczyć. Na przykład choroby układu mięśniowo-szkieletowego mogą powodować silny ból i właściciele często poddają swoje zwierzęta eutanazji. Ale właściwe leczenie raka może znacznie przedłużyć życie Labradora. Jeżeli zauważysz, że u Twojego labradora pojawił się guzek, obserwuj go uważnie i udaj się do lekarza weterynarii. Jeżeli będzie on większy niż zwykle, może to być oznaką guza lub nowotworu.

Hodowcy, których należy unikać

Zanim zdecydujesz się na zakup szczeniaka rasy labrador, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, powinieneś być w stanie pozwolić sobie na zakup szczeniaka. Weź pod uwagę koszty związane z nabyciem szczeniaka, a także bieżące koszty wyżywienia, opieki zdrowotnej i wyposażenia. Nie zapomnij o uwzględnieniu w budżecie niespodziewanych wydatków na weterynarza. Ostatecznie chcesz kupić szczeniaka, który ma cechy i temperament, jakich oczekujesz.

Innym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest matka szczeniąt. Jeśli matka nie jest fizycznie zdrowa, nie powinna zajmować się hodowlą. Ponadto szczenięta powinny być socjalizowane z innymi psami, a matka powinna sprawiać wrażenie przywiązanej do właściciela. Powinna dobrze czuć się w obecności gości i słuchać komend. Jeśli wydaje się być niespokojna w Twojej obecności, nie powinieneś kupować szczeniaka od tego hodowcy. Może jej brakować szkolenia lub uwagi, które są kluczowymi cechami szczeniaka rasy labrador.

Wielkość do zakupu

Jednym z pierwszych pytań, jakie będziesz chciał sobie zadać kupując szczeniaka rasy labrador, jest pytanie: „Jakiej wielkości szczeniaka powinienem kupić?”. Większość szczeniąt rasy Labrador zaczyna przybierać na wadze w ciągu pierwszych kilku miesięcy, przyrastając około dwóch funtów tygodniowo. Nie jest to jednak koniec ich wzrostu. Prawdopodobnie będą nadal przybierać na wadze przez kolejne sześć miesięcy lub dłużej, ale będzie to już wolniejsze tempo. Zanim szczeniak osiągnie pełną wagę dorosłego osobnika, musi minąć nawet rok.

Ważenie szczeniaka jest dobrym doradcą, ale nie jest wiarygodnym wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia. Chociaż mięśnie ważą więcej niż tłuszcz, szczupły labrador może wydawać się tej samej wielkości co gruby. Upewnij się, że oprócz wagi uwzględniasz także inne parametry sprawności fizycznej. Na przykład, jeśli Twój szczeniak jest otyły, możesz dostosować jego dietę tak, aby osiągnął bardziej odpowiedni rozmiar. Jeśli jednak Twój pies jest wyjątkowo szczupły i zdrowy, wyższy wynik BCS jest znakiem, że stan zdrowia szczeniaka jest dobry i należy udać się do weterynarza.

Równie ciekawe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Labrador pies czy suka

Labrador – pies czy suka?

Next Post
Wady i zalety labradora

Wady i zalety labradora

Related Posts