Którą rasę wybrać – labrador czy dog niemiecki?

Którą rasę wybrać - labrador czy dog niemiecki?

Wybierając psa, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Poniżej wymieniono najważniejsze czynniki, którymi należy się kierować przy wyborze psa: zdrowie, wygląd i osobowość. Należy również pamiętać o wielkości i wadze obu ras. Niezależnie od tego, czy szukasz wesołego zwierzęcia rodzinnego, lojalnego towarzysza, czy silnego psa stróżującego, poniższe rasy są najlepszym wyborem.

Labrador Retriever

Rozważając względną wielkość i temperament tych dwóch psów, ważne jest, aby zrozumieć ich różne pochodzenie. Choć oba psy należą do grupy psów pracujących, to jednak kolor sierści Labradora Retrievera i wygląd Great Dane’a przypominający lwa są najbardziej powszechne. Może to wynikać z połączenia genetyki i rodzaju sierści, jaką odziedziczył Labrador lub Dog. Labradoodle, czyli psy mieszane rasy Great Dane Lab, mogą być dwa razy większe niż Labrador Retriever.

Mimo że mają podobną twarz, Labrador jest znacznie mniejszy. Ich historia jest ściśle związana z historią psa nowofundlandzkiego. Wczesne labradory były używane przez rybaków jako towarzysz polowań do aportowania kaczek i sieci. Później zostały sprowadzone do Europy i znormalizowane przez angielską szlachtę. Ich wielkość, kształt i osobowość sprawiają, że są odpowiednie dla rodzin i domów.

Great Dane

Labrador jest psem średniej wielkości, natomiast Great Dane jest psem olbrzymim. Obie rasy są umiarkowanie zdrowe, ale labradory mogą mieć skłonność do otyłości, co naraża je na różne problemy zdrowotne. Z drugiej strony, dog jest dużym, ciężkim psem, który szybko rośnie, przez co konieczne jest zapewnienie mu specjalnej diety.

Obydwie rasy mają ten sam typ umaszczenia. Labki występują tylko w trzech różnych kombinacjach kolorystycznych: czekoladowym, czarnym i żółtym. Natomiast dogi wielkie mogą być pręgowane, płowe, czarne, szaro-błękitne, harle, a nawet białe. Nie są one uznawane za standardy rasy, ale wiele osób lubi posiadać białego doga. Należy jednak pamiętać, że białe dogi mają bardzo ograniczone walory zdrowotne, co sprawia, że nie są dobrym wyborem dla alergików i osób prowadzących intensywny tryb życia.

Labradan

Wybierając psa, warto wziąć pod uwagę wiek i rasę szczeniaka labradora i doga. Labrador żyje około 10 lat dłużej niż dog, a mieszaniec labradora z dogiem będzie żył co najmniej 8 lat dłużej. Mieszanka Lab/Dane jest bardziej zróżnicowana genetycznie niż psy czystej krwi, więc jest mało prawdopodobne, że odziedziczy złe geny po swoich rodzicach. Jednak w przypadku labradorów problemem są kwestie zdrowotne, zwłaszcza dysplazja stawów biodrowych i problemy z poruszaniem się.

Podczas gdy dogi wielkie są często duże i barczyste, labradory nie rosną dużo wyżej. Przeciętny Labrador ma około 25 cali wysokości przy łopatce, podczas gdy Great Dane może osiągnąć 32 cale. Labradory zazwyczaj osiągają wysokość pomiędzy 25 a 30 centymetrów. Mają gęstą, podwójną sierść. Jeśli Twój pies jest podatny na pododermatitis, być może warto rozważyć wybór innej rasy. Labrador jest zazwyczaj mniejszy od wyżła, ale może być od niego większy.

Z pewnością cię zainteresuje:  Labrador - fazy wzrostu

Wątpliwości zdrowotne

Istnieje kilka problemów zdrowotnych, które są typowe dla dużych ras psów, a Twój labrador lub wyżłak może mieć niektóre z nich. Na przykład labradory są bardziej podatne na raka niż inne rasy, a dogi są narażone na zapalenie stawów i dysplazję stawów biodrowych. Oprócz nowotworów mogą one również cierpieć na infekcje uszu i biegunkę. W związku z tym ważne jest, aby regularnie zabierać psa do weterynarza na badania kontrolne.

Mimo że te dwie rasy są stosunkowo łatwe w utrzymaniu, mają pewne wspólne problemy zdrowotne. Jednym z największych z nich jest wzdęcie. Wzdęcie to stan, w którym żołądek skręca się i odcina dopływ krwi. Pies może wyzdrowieć, ale często dochodzi do ponownego wzdęcia. Aby zminimalizować to ryzyko, hodowcy zalecają profilaktyczną gastropeksję. Zdrowie zębów Labradorów i psów rasy Great Danes jest równie ważne. Lekarz weterynarii powinien czyścić zęby psa co najmniej dwa razy w tygodniu.

Potrzeby w zakresie ruchu

Dorosły mieszaniec labradora i doga wielkiego potrzebuje 30 minut energicznego ruchu dwa razy dziennie. Dorosły labrador może bawić się przez cały dzień, natomiast nastolatek będzie bardziej aktywny i będzie preferował bardziej energiczne ćwiczenia. Ogólną zasadą jest jedna godzina ćwiczeń dziennie, ale indywidualne potrzeby mogą się różnić. Nadpobudliwy labrador może potrzebować godziny lub więcej ćwiczeń, podczas gdy niszczycielski może potrzebować ponad dwa razy tyle.

Szczeniak labradora nie potrzebuje zorganizowanych ćwiczeń przez pierwsze trzy miesiące życia. Jednak szczeniaki labradorów często łatwo się męczą podczas normalnej zabawy, dlatego najlepiej jest co jakiś czas przerywać zajęcia, aby dać szczeniakowi odpocząć. W ten sposób szczenię nie będzie się nadmiernie wysilać, co może być niebezpieczne dla rozwijających się stawów. Najlepiej jest włączyć naturalną zabawę do rutyny ćwiczeń Labradora i Dogera.

Socjalizacja

Twój labrador lub dog potrzebuje dużo socjalizacji. Bardzo ważne w socjalizacji Twojego nowego psa jest wczesne rozpoczęcie jego życia. Wczesne zetknięcie się z różnymi ludźmi, zwierzętami i sytuacjami pomoże Twojemu pupilowi przezwyciężyć wszelkie obawy, jakie może mieć przed spotkaniem z nowymi ludźmi. Podczas szkolenia psa warto rozważyć szkolenie w klatce, jeśli takie jest Twoje preferencje. Obie metody wymagają konsekwentnego powtarzania komend, a socjalizacja idzie z nimi w parze. Kiedy Twój pies będzie już wystarczająco duży, możesz spróbować szkolenia na różne sposoby.

Wczesna socjalizacja jest ważna, aby zapewnić Twojemu szczeniakowi dobre wychowanie jako większemu psu. Zacznij wcześnie i socjalizuj swojego labradora lub doga z innymi psami i dziećmi. Jeśli to możliwe, zapisz swojego nowego pupila na zajęcia lub program szkoleniowy dla szczeniąt. Możesz też spróbować zapisać szczeniaka na zajęcia z socjalizacji. W ten sposób Twój pies będzie zsocjalizowany do czasu osiągnięcia dorosłości.

Równie ciekawe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Którą rasę wybrać - maltanczyk czy labrador?

Którą rasę wybrać – maltanczyk czy labrador?

Next Post
Którą rasę wybrać - labrador czy york?

Którą rasę wybrać – labrador czy york?

Related Posts