Jak wychować labradora

Jak wychować labradora

Nauczenie się podstaw opieki zdrowotnej i stworzenie rutynowych czynności dla Twojego nowego szczeniaka jest niezbędne, aby zapewnić mu długowieczność. Ustal codzienne, cotygodniowe i cokwartalne rutynowe zabiegi pielęgnacyjne dla swojego labradora. Lepiej jest zapobiegać niż leczyć, więc staraj się zapobiegać chorobom i wcześnie wychwytywać problemy. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak najlepiej zadbać o zdrowie swojego szczeniaka. Możesz również przeczytać poradnik dotyczący szczotkowania zębów Twojego Labradora. Po przeczytaniu tego przewodnika będziesz mógł bez obaw wychowywać swojego psa rasy labrador!

Lekcje wyniesione z wychowania szczeniaka rasy labrador

Jako właściciel zwierzęcia musisz przede wszystkim nauczyć się, jak odczytywać mowę ciała szczeniaka rasy labrador. Przed podjęciem próby nawiązania rozmowy lub zabawy musisz poczekać, aż szczeniak załatwi się do toalety. Obserwowanie zachowania szczeniaka i odpowiednie reagowanie na nie pomoże Ci uniknąć problemów i wzmocni Twoją więź z psem. Pamiętaj jednak, że Labrador to jeszcze szczeniak i powinieneś być dla niego cierpliwy i życzliwy.

Możesz używać jedzenia lub zabawek, aby nagradzać szczeniaka, kiedy robi to, co chcesz. Kiedy chcesz, aby szczeniak usiadł, wyciągnij rękę i połóż kawałek jedzenia na opuszkach palców. Następnie powoli podnieś rękę nad jego głowę. W tym samym czasie wydaj komendę słowną „siad”. Gdy szczeniak zareaguje, chwal go i poklepuj po plecach. W ten sposób szczeniak będzie kojarzył słowo z czynnością.

Ten artykuł jest owocem współpracy naszej redakcji z portalem internetowym

Podstawowe komendy posłuszeństwa dla psów

Jednym z pierwszych kroków w szkoleniu Labradora jest nauczenie się kilku podstawowych komend posłuszeństwa dla psa. Komendy te pomogą Ci rozpocząć proces tworzenia więzi z Twoim pupilem. Jeśli Twój labrador nie reaguje na komendy, może to oznaczać, że wykazuje oznaki znudzenia. Aby temu zaradzić, zacznij od tego, aby sesje szkoleniowe były krótkie i zabawne. Staraj się ograniczyć sesje do kilku minut każda.

Podczas szkolenia labka może być konieczne nauczenie go siadania i zostawania na żądanie. Nauczanie tej komendy najlepiej przeprowadzać podczas spaceru. Przyciągnij ją do siebie za pomocą smyczy i ciągnij tak długo, aż jej głowa dotknie Twojego kolana. Powtórz tę komendę kilka razy. Szczeniak może próbować Cię wyprzedzić – bądź cierpliwy, a w końcu się nauczy! Jeśli wyprzedza Cię zbyt szybko, możesz chcieć ją zwolnić.

Socjalizacja

Istnieje kilka kroków, które można podjąć w celu prawidłowej socjalizacji szczeniaka labradora. Powinieneś zapoznawać szczeniaka z różnymi sytuacjami, w tym z innymi psami, ludźmi i przedmiotami. Powinieneś również powoli zwiększać bliskość psa do każdej nowej sytuacji, wystawiając go na kontakt z odpowiednią mieszanką ludzi i bodźców. Jeśli Twój szczeniak nadal boi się tłumów, socjalizacja z małymi grupami ludzi może pomóc w przezwyciężeniu jego początkowej nieśmiałości.

Zaczynaj powoli, wystawiając szczeniaka na kontakt z różnymi osobami i sytuacjami. Zaczynaj od pojedynczych osób i stopniowo zwiększaj ich liczbę. Jeśli szczeniak dobrze dogaduje się z dorosłymi, może być gotowy na kontakt z dziećmi. Przy zapoznawaniu szczeniaka z dziećmi postępuj tak samo, jak w przypadku dorosłych. Pamiętaj tylko o cierpliwości i o tym, że dzieci mają inne doświadczenia niż dorośli i szczenięta. Może upłynąć trochę czasu, zanim szczeniak przyzwyczai się do dzieci.

Z pewnością cię zainteresuje:  Jak labrador szczeka

Mycie zębów

Oddech labradora jest notorycznie nieświeży, ale to nie powinien być koniec świata. Możesz stworzyć codzienną rutynę szczotkując zęby każdego dnia. Możesz zacząć od szczotkowania ich górnych tylnych zębów i chwalić je, kiedy to zrobią. Jeśli nie podoba im się to doświadczenie, przerwij i nagródź je. Dobrą rutyną jest szczotkowanie zębów przez nie więcej niż dziesięć lub dwadzieścia sekund z każdej strony. Możesz również spróbować rozpocząć od sesji rozgrzewkowej, aby przyzwyczaić psa do tej czynności.

W zależności od wieku psa, jego cech fizycznych i środowiska, w którym żyje, niektóre psy mogą mieć problemy z zębami. Jednak pomimo tych problemów, jedynym sposobem na utrzymanie zębów psa w czystości jest ich szczotkowanie. Dla uzyskania optymalnej skuteczności zaleca się codzienne szczotkowanie, ale szczotkowanie zębów raz lub dwa razy w tygodniu nadal będzie korzystne. Pamiętaj tylko, aby używać szczoteczki i pasty do zębów przeznaczonej specjalnie dla psów. Pasta do zębów dla ludzi zawiera składniki, które są szkodliwe dla psów.

Ćwiczenia

Najlepszym sposobem na ćwiczenie Twojego Labradora jest włączenie go do codziennej rutyny. Bez ćwiczeń Twój Labrador może się nudzić i tryskać skumulowaną energią. Ta nagromadzona energia może powodować różne negatywne zachowania, w tym nadmierne szczekanie, kopanie i gryzienie. Zachowania te mogą wydawać się właścicielowi oznaką nieposłuszeństwa, ale w rzeczywistości są one wynikiem braku ruchu.

Ilość ćwiczeń, których potrzebuje Twój Labrador jest różna, ale dobrą zasadą jest zapewnienie mu godziny energicznych ćwiczeń każdego dnia. Twój labrador będzie potrzebował więcej lub mniej ćwiczeń w zależności od wieku, ale przynajmniej godzina ćwiczeń dziennie zapewni mu zdrowie i szczęście. Im bardziej energiczny jest Twój labrador, tym dłuższy powinien być czas ćwiczeń. Jeśli Twój labrador jest zbyt aktywny, możesz zwiększyć czas ćwiczeń do godziny lub dwóch.

Unikanie stwarzania psu środowiska „Jekylla i Hyde’a

Tworzenie środowiska „Jekyll and Hydes” dla Twojego Labradora jest częstym błędem popełnianym przez wielu nowych właścicieli psów. Niezależnie od tego, czy jest to pojedynczy pies, czy wielodzietna rodzina, Twój labrador będzie domagał się uwagi zarówno wtedy, gdy jesteś w domu, jak i wtedy, gdy Cię nie ma. Jeśli nie będziesz w stanie zapewnić mu tej uwagi, Twój pies stanie się nadmiernie zależny od Ciebie i niespokojny, kiedy nie będzie Cię w pobliżu. Ostatecznie doprowadzi to do powstania złych nawyków oraz środowiska typu „Jekyll i Hyde”.

Równie ciekawe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Labrador wady umaszczenia

Labrador wady umaszczenia

Next Post
Czy można trzymać labradora w kojcu

Czy można trzymać labradora w kojcu

Related Posts
Labrador - adopcja

Labrador – adopcja

Zanim rozważysz adopcję labradora, pamiętaj, aby dać sobie trochę wytchnienia. Chociaż rasa ta jest popularnym wyborem, pierwszą rzeczą,…
Czytaj Dalej...