Labrador jako pies przewodnik

Labrador jako pies przewodnik

Labrador to popularna rasa, która doskonale nadaje się do roli psa przewodnika. Pies przewodnik musi spełnić surowy zestaw kryteriów, aby uzyskać certyfikat uprawniający go do pracy w pełnym wymiarze godzin z osobą niewidomą lub niedowidzącą. Aby spełnić te kryteria, hoduje się więcej labradorów niż jakiejkolwiek innej rasy. Popularność tej roli w społeczności osób niewidomych rośnie na całym świecie. Kryteria certyfikacji dla psów przewodników są podobne dla każdej rasy, ale labradory często spełniają te wymagania.

Labrador Retriever

Tradycyjnie Labrador Retriever jest psem pracującym, dlatego nie straszne mu rygorystyczne szkolenie wymagane do uzyskania certyfikatu psa przewodnika. Labradory są również psami łatwymi w utrzymaniu i wymagają jedynie minimalnej ilości zabiegów pielęgnacyjnych, co czyni je idealnymi do tego rodzaju pracy. Ponadto, dzięki wysokiemu poziomowi energii i chęci do kontaktu z ludźmi, labradory są doskonałymi zwierzętami rodzinnymi.

Labrador Retriever jest doskonałym psem przewodnikiem dla osób z wadami wzroku. Psy te są szkolone do pełnienia roli zwierząt towarzyszących w różnych sytuacjach, w tym w szpitalach, jako psy widzące i psy terapeutyczne. Szkolenie labradora retrievera do roli psa przewodnika różni się w zależności od planowanego zadania. W niektórych sytuacjach szkolenie jest bardziej rygorystyczne niż w przypadku psa terapeutycznego, choć oba rodzaje pracy wymagają intensywnego treningu.

Pudel standardowy

Pudel standardowy może być szkolony na psa przewodnika dla labradora, ale najpierw musisz zdobyć wiedzę na temat tego zadania. Pudle są bardzo inteligentne i muszą być w stanie radzić sobie w różnych środowiskach. Aby ułatwić Ci ten proces, poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru dla Twojego szczeniaka rasy Labrador. Socjalizacja rozpoczyna się około ósmego tygodnia życia. Zacznij od wyprowadzania szczeniaka na dwór i wystawiania go na nowe widoki, dźwięki i zapachy.

Pudel standardowy został po raz pierwszy uznany za rasę w 1887 r. przez American Kennel Club. Uważa się, że rasa ta wyewoluowała z pudla, rodzaju retrievera wodnego. Jej nazwa pochodzi prawdopodobnie od niemieckich słów pudel i kałuża. Dawniej pudel był psem wodnym i był wykorzystywany przez myśliwych do prowadzenia labradorów.

Owczarek niemiecki

W przeciwieństwie do niektórych innych psów, które są bardziej odpowiednie dla branży psów służbowych, owczarki niemieckie są hodowane ze względu na ich lojalną, pracowitą i dobroduszną naturę. Krótka, podwójna sierść labradorów jest łatwa do utrzymania w czystości, nie plącze się i nie matowieje. Chociaż labradory mogą być dowolnego koloru, większość psów przewodników jest czarna lub żółta. Psy te są nie tylko wspaniałymi towarzyszami, ale można je również wyszkolić do niemal wszystkiego.

Owczarki niemieckie to jedne z najlepszych dostępnych obecnie psów pracujących, doskonale nadają się na przewodników i do innych zadań wymagających silnego posłuszeństwa i zaangażowania. Te psy pracujące od wieków są kojarzone z ludźmi, są inteligentne, lubią pracę i są bardzo lojalne. Labradory doskonale pasują do owczarka niemieckiego, ponieważ mają duże zdolności adaptacyjne, są energiczne i szybko się uczą.

Z pewnością cię zainteresuje:  Jak dostoswać labradora do spania w budzie?

Golden Retriever

Decydując się na wybór pomiędzy Golden Retrieverem a labradorem jako psem przewodnikiem, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, w tym temperament psa. Obie rasy są znane z tego, że są łatwe w szkoleniu i mają bardzo niski poziom utrzymania. Pies przewodnik nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, a obie rasy są bardzo towarzyskie. Golden Retriever jest jednak bardziej uczuciowy.

Labradory występują w różnych kolorach, od czarnego i żółtego do czekoladowego brązu i kremu czekoladowego. To, czy dany kolor będzie odpowiedni, zależy od temperamentu psa, a także od umiejętności komunikacyjnych danej osoby. Owczarek niemiecki był pierwszą rasą używaną jako pies przewodnik, ale labrador stał się rasą preferowaną do tego zadania. Badania przeprowadzone przez organizację Guiding Eyes for the Blind wykazały, że 92% jej psów przewodników to labradory.

Praca psa przewodnika wymaga wiele treningu i skupienia, dlatego golden retriever doskonale sprawdza się w tej roli. Goldeny są psami bardzo inteligentnymi, przywiązującymi dużą wagę do szczegółów i potrafiącymi skupić się na zadaniu bez rozpraszania się. Są również doskonałymi pracownikami, mają świetną pamięć i uwielbiają swoją pracę. Ze względu na swój kochający charakter i silną etykę pracy Goldeny są doskonałymi psami przewodnikami. Lubią pracować dla swoich właścicieli, co znajduje odzwierciedlenie w ilości bodźców, jakie otrzymują w trakcie pracy.

Mimo że różne rodzaje niepełnosprawności wymagają różnych rodzajów szkolenia, golden retrievery mogą być doskonałymi psami służbowymi. Ich wysoki poziom lojalności sprawia, że są doskonałym wyborem na długoterminowego towarzysza psa służbowego. Ponadto goldeny są towarzyskie, więc dobrze dogadują się z różnymi ludźmi i zwierzętami. Golden retriever może nauczyć się łagodnego zachowania wobec różnych osób i zwierząt. Korzyści z wykorzystania golden retrievera jako psa przewodnika jest wiele.

Labrador czekoladowy

Jeśli rozważasz szkolenie czekoladowego labradora na psa przewodnika, powinieneś poznać cechy genetyczne tej rasy i możliwości szkoleniowe. Labradory czekoladowe mają mniejsze możliwości szkoleniowe w porównaniu z czarnymi lub żółtymi labradorami, ale i tak mogą być łatwiejsze w szkoleniu niż ich odpowiedniki. Brązowy gen wpływa na pulę genów, która jest mniejsza niż w przypadku czarnych i żółtych. Labradory czekoladowe mogą również częściej cierpieć na infekcje uszu i gorące miejsca niż ich odpowiedniki. Rasa ta jest mniej podatna na problemy stomatologiczne i chorobę zwyrodnieniową stawów niż inne labradory, ale cecha ta jest mniej widoczna u czekoladowych labradorów niż u czarnych lub żółtych.

Poziom energii czekoladowego labradora jest wysoki. Trudno jest zapewnić temu zwierzęciu spokój, jeśli się nudzi. Jeśli zostanie pozostawiony sam na dłuższy czas, może zacząć gryźć przedmioty lub szczekać. Pamiętaj, aby zabierać swojego labradora na zabawy z innymi psami, ponieważ brak aktywności fizycznej nie obniży jego poziomu energii. Należy zabierać je na codzienne spacery, aby mogły ćwiczyć i nawiązywać kontakty towarzyskie. Jeśli masz małe dzieci, zawsze nadzoruj je w pobliżu Twojego labradora.

Równie ciekawe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Z jakimi rasami jest mieszany labrador

Z jakimi rasami jest mieszany labrador

Next Post
Czy labrador może mieszkać z kotem?

Czy labrador może mieszkać z kotem?

Related Posts