Którą rasę wybrać – owczarek szwajcarski czy labrador?

Którą rasę wybrać - owczarek szwajcarski czy labrador?

Jeśli rozważasz adopcję psa, możesz się zastanawiać, która rasa najlepiej pasuje do Twojego stylu życia. Jeśli jesteś miłośnikiem psów pracujących, dobrym wyborem może być owczarek szwajcarski lub labrador. Obie rasy są bardzo inteligentne i mają podobne cechy osobowości. Zanim zdecydujesz się na nowego futrzanego towarzysza, powinieneś dowiedzieć się o ich potrzebach pielęgnacyjnych, problemach zdrowotnych i wielu innych kwestiach.

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest efektem naszej współpracy z

Owczarek niemiecki

Między tymi dwiema rasami istnieje wiele różnic. Jedną z nich jest temperament. Chociaż obie rasy są doskonałymi psami stróżującymi, nie są dokładnie takie same. Białe owczarki są szczególnie podatne na problemy zdrowotne, takie jak dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, która jest spowodowana wadami rozwojowymi panewki stawu biodrowego. Choroba ta powoduje ciągłe tarcie w stawie biodrowym, co prowadzi do bolesnych i potencjalnie osłabiających objawów.

Wśród owczarków niemieckich zawsze znajdowały się białe psy jako część standardu, ale uważa się, że biały owczarek szwajcarski wywodzi się z białej odmiany. Amerykański Kennel Club po raz pierwszy zarejestrował tę odmianę w 1917 r., a rasa rozprzestrzeniła się w Szwajcarii na początku lat 70. ubiegłego wieku. Patriarcha owczarków szwajcarskich, Lobo, jest uważany za twórcę rasy w Szwajcarii. AKC, UKC i FCI uznały te psy w 2011 r.

Inne rasy

Pozostałe rasy owczarka szwajcarskiego i labradora mają wiele wspólnych cech. Ich temperamenty są kombinacją zabawowego, przyjacielskiego i opiekuńczego usposobienia. Są one również podatne na występowanie lęku separacyjnego. Mimo że są przyjazne w stosunku do dzieci, są ostrożne w stosunku do obcych. Ich stan zdrowia i kondycja mogą się różnić w zależności od trybu życia, dlatego przed podjęciem jakichkolwiek poważnych decyzji należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Poniżej przedstawiono niektóre cechy charakterystyczne tych dwóch popularnych ras.

Psy te doskonale sprawdzają się jako towarzysze rodziny. Owczarek karpacki jest silny, wysportowany i uwielbia spędzać czas ze swoimi właścicielami. Rozwijają silne więzi z właścicielami i bardzo lubią ruch i uwagę. Owczarek kaukaski to rasa, która może być agresywna, ale jest też lojalnym, łagodnym obrońcą. Rasa ta ma silny instynkt ochronny i potrzebuje dużo miejsca do ćwiczeń. Ponieważ potrzebują dużo przestrzeni, mogą stać się destrukcyjne, jeśli zostaną pozostawione same na dłuższy czas.

Kwestie zdrowotne

Wybierając psa, należy wziąć pod uwagę kwestie zdrowotne danej rasy. Wiadomo, że u owczarków szwajcarskich występuje kilka genetycznych problemów zdrowotnych, a mniejsza pula genów sprawia, że psy te są szczególnie podatne na pewne dolegliwości. Choroby te mogą zagrażać życiu i być wyniszczające emocjonalnie. Jednym z takich problemów zdrowotnych jest rozdęcie żołądka (wzdęcie). Schorzenie to dotyczy zarówno serca, jak i jelit, a jego skutkiem mogą być niekontrolowane wymioty lub kichanie psa.

Z pewnością cię zainteresuje:  Labrador czekoladowy - opis rasy

Mimo że owczarek szwajcarski jest bardzo inteligentny, dobrze dogaduje się z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi. Ich towarzyskość może zniechęcać nowych właścicieli, ale nie oznacza to, że owczarek szwajcarski nie jest dobrym wyborem. Chociaż owczarek szwajcarski jest bardzo inteligentny, potrzebuje stałej opieki i stymulacji umysłowej, aby pozostać szczęśliwym i zdrowym. Jeżeli nie jest odpowiednio socjalizowany, może być podejrzliwy w stosunku do obcych, zwłaszcza jeżeli nie był odpowiednio wychowywany.

Wymagania pielęgnacyjne

Sierść psa wymaga częstego szczotkowania. Biały kolor ma tendencję do obfitego zrzucania sierści i wymaga codziennego szczotkowania. Białe owczarki potrzebują częstego ruchu, ponieważ zawsze szukają czegoś do gryzienia. Powinieneś szczotkować je co najmniej dwa razy w tygodniu, a nawet częściej, jeśli są szczególnie aktywne. Co kilka dni należy także sprawdzać, czy w uszach nie ma zanieczyszczeń, ponieważ owczarki te dużo zrzucają. Należy również trzymać je w pomieszczeniach zamkniętych i z dala od miejsc, w których przebywają małe dzieci.

Paznokcie Twojego psa są również bardzo ważne. Jeśli paznokcie są zbyt długie, mogą wbijać się w skórę i powodować dyskomfort. Większość właścicieli obcina psu paznokcie co 3 tygodnie. Czyszczenie uszu jest tak samo ważne jak czyszczenie zębów. Uszy psa należy czyścić raz w tygodniu. Pielęgnacja zębów psa jest tak samo ważna jak szczotkowanie jego sierści. Utrzymywanie uszu psa w czystości jest niezbędne dla jego zdrowia.

Koszty

Szwajcarski pies pasterski lub labrador jest bardzo inteligentną i czułą rasą. Owczarek szwajcarski jest podatny na wiele poważnych problemów zdrowotnych, więc musisz być na to przygotowany. Ważne jest, aby wybrać renomowanego hodowcę lub grupę ratowniczą i podawać swojemu nowemu przyjacielowi wysokiej jakości karmę dla psów. Trzymaj się z daleka od karm z wypełniaczami, dodatkami i produktami ubocznymi. Zamiast tego wybieraj karmę o wysokiej zawartości białka z prawdziwego mięsa, węglowodanów, witamin i odpowiedniej ilości wody.

Kupując szczeniaka rasy owczarek szwajcarski, musisz zwrócić uwagę na cenę tej rasy. Cena szczeniaka owczarka szwajcarskiego wynosi średnio 1300 dolarów. Jeśli rozważasz zakup jednego z tych szczeniaków, pamiętaj, aby unikać nieodpowiedzialnych źródeł, takich jak hodowcy podwórkowi lub pozbawieni skrupułów sprzedawcy internetowi. Uważaj na sprzedawców, którzy podają nierealistyczne ceny. Szczeniak owczarka szwajcarskiego jest jedną z najdroższych ras, dlatego przed podjęciem decyzji należy poświęcić trochę czasu na poszukiwania i zakupy.

Równie ciekawe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Którą rasę wybrać - maltanczyk czy labrador?

Którą rasę wybrać – maltanczyk czy labrador?

Next Post
Którą rasę wybrać - labrador czy york?

Którą rasę wybrać – labrador czy york?

Related Posts
Jak tresować labradora

Jak tresować labradora?

Przed rozpoczęciem szkolenia powinieneś zrozumieć, czego oczekujesz od swojego psa. Labradory są stworzeniami nawykowymi i potrzebują stałej rutyny,…
Czytaj Dalej...