Kiedy szczepić labradora?

Kiedy szczepić labradora?

Kiedy szczepić psa labradora – to pytanie zadaje sobie wielu nowych właścicieli psów. Istnieje wiele opcji, które warto rozważyć, aby zapewnić swojemu pupilowi ochronę przed powszechnymi chorobami. Poniżej wymieniono podstawowe i dodatkowe szczepionki dla labradorów. Twój lekarz weterynarii jest najlepszym doradcą w podjęciu tej decyzji. Posiada on wykształcenie medyczne i zna środowisko naturalne psa.

Artykuł zrealizowany przy wsparciu serwisu

Szczepionka przeciwko leptospirozie

Kwestia, czy szczepić Twojego labradora retrievera przeciwko leptospirozie jest kontrowersyjna. Wśród lekarzy weterynarii zdania są podzielone – jedni zalecają szczepienie, inni je popierają. W środowisku miejskim i podmiejskim największe ryzyko stanowi kontakt z moczem innych zwierząt, natomiast dzikie zwierzęta i zwierzęta gospodarskie są prawdopodobnymi źródłami zakażenia. Na terenach wiejskich natomiast narażenie na zakażenie bakterią może pochodzić od zwierząt domowych.

Ponieważ choroba ta jest łatwo przenoszona na ludzi, pierwszym krokiem w ochronie Twojego Labradora jest zaszczepienie go. Leptospiroza jest wywoływana przez bakterie Leptospira, które występują na całym świecie i mogą zarażać różne ssaki, w tym psy. Bakterie te mogą być przenoszone z zakażonego zwierzęcia na człowieka, a psy zazwyczaj zarażają się tą chorobą poprzez kontakt z moczem dzikich zwierząt. Bakterie te są szczególnie rozpowszechnione w wilgotnym klimacie, ale przypadki zachorowań zgłaszane są we wszystkich 50 stanach.

Mimo tak powszechnego stosowania szczepionki, ryzyko zachorowania pozostaje wysokie. Chociaż szczepionki przeciwko leptospirozie mogą zapobiegać zakażeniom u psów, nie gwarantują 100% ochrony. Ryzyko wystąpienia reakcji niepożądanej jest znaczne, ale większość reakcji jest łagodna w porównaniu z potencjalnymi skutkami leptospirozy. VMD podaje, że tylko niewielka mniejszość psów zapada na leptospirozę – choroba ta jest jednak zoonozą, która może zarażać ludzi.

Jeśli u Twojego psa choroba rozwinie się w sposób naturalny, można ją leczyć antybiotykami. Po wyzdrowieniu pies może wymagać wizyt kontrolnych w celu ustalenia, czy doszło do uszkodzenia narządów. W każdym przypadku należy nosić rękawiczki przy każdym kontakcie z psem. Jeśli pies został zarażony, należy poddać go kwarantannie przez co najmniej dwa tygodnie. Oprócz leptospirozy, Twój labrador retriever może być narażony na zakażenie inną grupą serologiczną niż pozostałe.

W celu ustalenia, czy Twój pies jest chory, lekarz weterynarii może wykonać badania krwi. Podczas tych testów lekarz weterynarii może zbadać funkcje narządów Twojego Labradora retrievera. Próbki krwi i moczu mogą wykazać obecność bakterii. Lekarz weterynarii może również wykonać testy serologiczne w celu oceny stanu zdrowia narządów. Testy te mogą być niejednoznaczne, ale jeśli pies ma infekcję, lekarz może natychmiast rozpocząć podawanie antybiotyków.

Z pewnością cię zainteresuje:  Czy labrador może jeść surowe mięso?

Szczepionka przeciwko boreliozie

Szczepionka przeciwko boreliozie dla psów rasy labrador retriever może wydawać się niepotrzebnym krokiem. Chociaż szczepionki przeciwko boreliozie stanowią doskonałą pierwszą linię obrony przed tą chorobą, nie chronią one Twojego labradora przed wieloma innymi chorobami, które mogą być przenoszone przez kleszcze. W rejonach kraju, w których występuje duża populacja kleszczy, szczepionka ta jest zalecana tylko wtedy, gdy nie można uchronić psa przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze poprzez ich zwalczanie.

Szczepionka nie jest w 100% skuteczna w zapobieganiu zakażeniu, ale wywołuje odpowiedź immunologiczną i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia objawów. Szczepionka wywołuje łagodne skutki uboczne, takie jak gorączka i obrzęk wokół miejsca wstrzyknięcia. Te działania niepożądane mijają w ciągu jednego lub dwóch dni. W bardzo rzadkich przypadkach u psa mogą wystąpić poważniejsze objawy, w tym blok serca, niewydolność nerek lub problemy neurologiczne.

Szczepionka przeciwko boreliozie psów działa poprzez wytworzenie przeciwciał przeciwko bakteriom wywołującym zakażenie. Osiąga się to poprzez pobudzenie układu odpornościowego psa do reakcji na białka znajdujące się na zewnętrznej powierzchni kleszcza. Przeciwciała pomogą zabić bakterie i zapobiec powstaniu zakażenia. Istnieją 4 niezawodne szczepionki dla psów, z których każda przeszła pomyślnie testy licencyjne United States Drug Administration. Chociaż istnieje kilka rodzajów ryzyka, szczepionka jest najlepszym sposobem ochrony Twojego psa.

Szczepionka przeciwko boreliozie dla psa rasy labrador powinna być podana z dwóch powodów. Po pierwsze, Twój pies będzie mieszkał na obszarze, gdzie choroba ta jest bardzo rozpowszechniona, a szczepionka ochroni Twojego pupila przed tą chorobą. Po drugie, borelioza jest przenoszona przez kleszcze, dlatego tak ważna jest ochrona psa przed tą infekcją. Szczepionka przeciwko boreliozie u psów jest niezbędnym krokiem w zapobieganiu zarażenia psa.

Jeśli masz szczeniaka, możesz podać mu dwie dawki szczepionki przeciwko boreliozie w wieku od ośmiu do dziewięciu tygodni. Po upływie roku szczeniak będzie uznany za całkowicie zabezpieczonego. Należy jednak pamiętać, że szczepionka dla psów rasy labrador retriever nie jest trwałym lekiem. W rzeczywistości może ono prowadzić do problemów zdrowotnych przez całe życie. Z tego powodu konieczne jest powtarzanie szczepień w celu zapewnienia psu ochrony.

Równie ciekawe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Czy sterylizacja jest dobra dla labradora?

Czy sterylizacja jest dobra dla labradora?

Next Post
Labrador angielski a amerykański

Labrador angielski a amerykański

Related Posts